Търсене в този блог

НАРЪЧНИК СРЕЩУ ПРЕСОЛЯВАНЕ

ТРИКОВЕ ПРИ ПРЕСОЛЕНИ ЯСТИЯ

Всеизвестен е фактът, че по-добре едно ястие да е безсолно, отколкото да е прекалено солено. Правилното количество на сол подсилва вкуса на всяко ястие, но излишъкът на сол само го разваля.
С няколко трика обаче може да се оправи и пресоленото ядене. 
  • Така например ако сте прекалили със солта в бульона, може да поправите грешката си, като добавите в него нарязани картофи, зеленчуци или фиде.
Пилешката и месната супи може да обезсолите като добавите ориз, нарязан картоф или брашно.
Ако сте пресолили супата и няма накъде да добавяте повече зеленчуци или каквото и да е, добавете разбит на пяна белтък. Той ще поеме солта, но веднага трябва да го отстраните с решетъчна лъжица.
Друг трик е да сложите в супата ориз, но в платнена торбичка. След като се свари, оризът ще поеме солта, а торбичката лесно ще може да се извади от тенджерата.
Можете да оправите вкуса на супата, ако добавите малко захар в нея. Това обаче се прави само когато супата е съвсем леко пресолена. Някои хора погрешно смятат, че пресолената супа се оправя с добавяне на вода. Но това не само, че не спасява ситуацията, а разваля вкуса на супата и бульонът придобива неприятен мътен вид. 
  •  При пресолена салата просто добавете още нарязани зеленчуци и те ще поемат солта. Най-добре е обаче да не солите ястието много, за да дадете възможност на всеки да добави сол според вкуса си.
  • Ако сте прекалили със солта при приготвянето на печено месо или риба, също има начин да оправите работата.
    Месото съдържа висок процент различни соли, затова невинаги се налага да се соли допълнително, особено ако ще се приготвя на открит огън. Обикновено останалите подправки са достатъчни, за да подчертаят вкуса му. По-обилно се солят всички видове риба.
    Пресоленото месо се оправя бързо, като се добави брашнен или маслен сос, който моментално "изсмуква" солта. Този ефект е поради това, че парчето месо обикновено попива солта най-много по периферията си.
    Друг трик - пригответе сос на база сметана и сложете в него месото, след това леко го стоплете. Сосът ще поеме част от солта. По същия начин можете да използвате и домати в собствен сос.
    • Ако сте пресолили кайма за кюфтета, просто добавете в нея настъргани сурови картофи или сварен ориз. Това ще направи вкуса на кюфтета по-деликатен и ще ги избави от солта.

      • Най-силно се пресоляват рибните ястия, особено рибените филета заради фината консистенция на месото. Тук  може да помогнат - безсолно картофено пюре: разбъркайте парчетата риба с него, и сметана с повече зелени подправки - магданоз, копър, лук: задушете рибата в нея.
        Пресолената риба също може  да се превърне в плънка за пай, като обаче не трябва да добавяте в тестото и зрънце сол. 
  • Прекалено солени зеленчуци и гъби се съединяват със същото количество несолени такива, заливат се със сметана, в която е настърган кашкавал, и се задушават. Получава се великолепно ястие.
Друг начин - направете от тях пюре и добавете същото количество пюре от неосолени зеленчуци или брашно, сметана, разбит белтък.
Брашно, картофено пюре и сметана са решение за пресолените гъби. Освен това тях може да натопите в малко вода, леко подкиселена с лимон.

 ! В началото на топлинната обработка се соли само когато се варят изделия от брашно - юфка, паста, пелмени и други, и когато се готви рибена супа -  в този случай солта се поръсва преди да се сложи рибата. 
! Плънките за тутманици, пирожки, баници, месни рула, както и каймата за пълнене на зеленчуци също се солят предварително и с двойно повече количество от обикновено, тъй като една част от солта преминава в тестото, месото или зеленчука. 
! Зрелият фасул, грахът и лещата се солят след като се сварят. В противен случай ще станат твърди. 




СОЛТА - ВРАГЪТ, БЕЗ КОЙТО НЕ МОЖЕМ

Тялото ни има нужда от сол, тъй като чрез нея внасяме натрий, чиято роля в регулацията на водния баланс е незаменима. Солта е може би най-старата хранителна добавка използвана от човечеството и ние имаме нужда от определена дневна доза, която поемаме с храните. На база на последните изследвания дневната доза сол в различни страни е определена на 2-3 грама. Препоръчителните дози са различни за различните страни – като те се изчисляват спрямо количеството натрий, съдържащо се с солта. Натрият съставлява 39.3% от масата на солта.
!!! Надвишаването на нужното количество сол въздейства на бъбреците и не им позволява да филтрират повече вода. Организмът ни, за да запази водно-солевия баланс, се принуждава да “задържа” повече вода в циркулацията, но задържаната вода води директно до повишаване на артериалното налягане. Хронично повишеното налягане има неблагоприятни ефекти върху много важни органи – бъбреци, артерии, сърце и мозък.

 През 2010г. след обстойни изследвания на ефекта на солта върху увеличените сърдечни заболявания са препоръчани дневни дози за солта, които възлизат на не повече от 2,3 гр. дневно за здрави хора и не повече от 1,5 гр., ако сте над 51г. или страдате от диабет, хронична хипертония или бъбречно заболяване. Опасността идва от факта, че човек консумира дневно десетократно повече сол в порядъка на 10-14 грама, което в дългосрочен план има сериозни здравни последици. „Безсолното” е по-полезно, но някои хора считат, че е непосилно за тях да намалят солените храни. Това обаче далеч не е толкова трудно. 
!!! Желанието за консумация на солени храни може да се „възпитава”. Ако намалим приема на готварска сол постепенно можем  да се адаптираме към по-безсолна храна без особени усилия в рамките на 2-3 месеца.

Ефект върху бъбреците

 Тялото ни изхвърля ненужната вода чрез бъбреците, които филтрират кръвта и отделят урина и така всяка течност в повече се отделя от тялото.
За да осъществяват тази функция, бъбреците използват явлението осмоза. Тя разчита на баланса между натревите и калиеви йони, за да извлече ненужната вода, която преминава от кръвта към “събирателните каналчета” на бъбреците и оттам се извежда към пикочния мехур.
Консумацията на повече сол от необходимото повишава много нивото на натрий в кръвта и нарушава този баланс и намалява способността на бъбреците да отделят вода.
Водата се задържа и това увеличава налягането на кръвта в бъбреците, което силно уврежда с годините нежните малки кръвоносни съдове, които стигат до бъбречната филтрационна система.
С годините това може да доведе до необратимо увреждане на бъбреците и до бъбречна недостатъчност, както и до по-трудно отделяне на токсичните вещества от организам, които започват да се натрупват в него и допълнителни го увреждат. Ако бъбречното заболяване не бъде лекувано или артериалното налягане не се понижи чрез медикаменти, това може да доведе до отказ на бъбреците (бъбречна недостатъчност).

Ефект върху сърцето и артериите

Допълнителното артериално налягане, което се предизвиква от консумацията на повече сол, води до по-голямо напрежение върху стените на артериите. За да се справи с него в средния слой на артериите се разраства съществуващия мускулен слой, като той става по-дебел и тонизиран. Това стеснява просвета на артериите и още повече покачва артериалното налягане. Оформя се порочен кръг, който води до все по-нарастващо повишаване на налягането в кръвоносната система. Създават се предпоставки за много по-лесно образуване на тромби и плаки по стените им, което повишава риска от тромбоза, инфаркт и инсулт. Започва да страда и функцията на отделните органи, които получават все по-малко кислород, хранителни вещества и имунни елементи. Тъканите не се хранят добре, а възстановяването на увредените е много по-бавно.

Йодиране на готварската сол

Продаваната днес готварска сол е йодирана. Тази мярка е въведена още през средата на 20-те години на миналия век като лечебен подход при борбата с епидемията от хипертироидизъм и за намаляване на риска от развитие на хормонални проблеми предизвикани от липсата на йод в храната. Деца израстващи с липса на йод развиват различни физически и умствени проблеми. Липсата на йод все още си остава сериозен проблем в много страни по света, а в някой територии, където липсва флуор и фолиева киселина, те също се добавят като адитиви към готварската сол. Готварската сол е смелена на фин прах, така много лесно може да се дозира и смесва с други съставки.

Съвети как да намалим солта

  • използвайте смляна сол, а не такава на едри кристали, или я смилайте с мелничка за сол, тъй като така много по-прецизно може да я дозирате
  • когато е възможно подправяйте ястията с лимонов сок, тъй като той има свойството да създава и усещане за “солено” без да е нужно толкова сол
  • отмервайте в кухнята си дневното количество сол и го използвайте при готвене, като не забравяте, че сол има в почти всички готови продукти, които консумираме
  • не солете салати към които добавяте сирене, то е достатъчно солено
  • използвайте диетична сол, която съдържа калий
  • избягвайте пресолени храни като солени меса, пуканки, чипс, солети, кракери, пица, бекон, консервирани зеленчуци, туршии и обезсолявайте сиренето преди консумация
  • избягвайте пържени храни, те почти винаги са пресолени
  • избягвайте да солите храните докато се готвят или ако го правите не ги солете после на масата допълнително
  • пиите значително повече вода със солени храни, за да елиминирате излишъка
  • привиквайте вкуса си към по-безсолни храни
Изгодно !!! избрано от колективните сайтове:
За София - Фитнес тренировка с професионален инструктор или пакет от 8 тренировки + изготвяне на индивидуална програма + енергийна напитка или вода сега с над 70% намаление - за 10лв.